QUICK LINKS

BOWLS SCOT

BOWLS SCOT

BOWLS SCOT

BOWLS SCOT

BOWLS SCOT

BOWLS SCOT

BOWLS SCOT

BOWLS SCOT

JNR SINGLES

SINGLES

PAIRS

TRIPLES

FOURS

SNR SINGLES

SNR FOURS

WEBSITE

 

 

TEAM A

ROUND 1

ROUND 2

ROUND 3

QUARTER

FINAL

SEMI

FINAL

FINAL

DATE

FRIDAY

FRIDAY

FRIDAY

FRIDAY

FRIDAY

FRIDAY

4 MAY

11 MAY

18 MAY

25 MAY

1 JUNE

8 JUNE

TIME

6:45pm

6:45pm

6:45pm

6:45pm

6:45pm

6:45pm

VENUE

N/A

SUMMERSIDE

BRUNSTANE

PORTOBELLO

GOLDENACRE

QUEENSBERRY

RESULT

BYE

WON

WON

WON

WON

 LOST

 

 

TEAM B 

ROUND 1

ROUND 2

ROUND 3

QUARTER

FINAL

SEMI

FINAL

FINAL

DATE

FRIDAY

FRIDAY

FRIDAY

FRIDAY

FRIDAY

FRIDAY

4 MAY

11 MAY

18 MAY

25 MAY

1 JUNE

8 JUNE

TIME

6:45pm

6:45pm

6:45pm

6:45pm

6:45pm

6:45pm

VENUE

N/A

HILLSIDE

PORTOBELLO

DEAN

GOLDENACRE

QUEENSBERRY

RESULT

BYE

LOST

N/A

N/A

N/A

N/A

 

 

 

COMPETITION

2018 BOWLS SCOTLAND DISTRICT 14 PAIRS CHAMPIONSHIP

 

ROUND 1

ROUND 2

ROUND 3

QUARTER FINALS

SEMI FINALS

 

 

To be played on:

To be played on:

To be played on:

To be played on:

To be played on:

 

Friday

04/05/2018

Friday

11/05/2018

Friday

18/05/2018

Friday

25/05/2018

Friday

01/06/2018

 

Start: 6:45pm

Start: 6:45pm

Start: 6:45pm

Start: 6:45pm

Start: 6:45pm

 

 

 

 

 

 

1

GOLDENACRE

 

 

 

2017 Winner

POSTAL A

 

 

Postal

v

At Pilrig

 

 

 

2

POSTAL A

SUMMERSIDE B

 

 

Dean

 

 

3

TRINITY

 

 

SUMMERSIDE B

 

 

v

At Tramways

 

 

 

4

SUMMERSIDE B

 

DEAN A

 

 

Northern

 

5

TANFIELD A

 

 

TANFIELD A

 

 

v

At Dudley

 

 

 

6

PORTOBELLO

DEAN A

 

 

Craigentinny

 

 

7

L R FOUNDRY A

 

 

DEAN A

 

 

v

At Postal

 

 

 

8

DEAN A

 

Hillside

LEITH B

 

 

9

NORTHERN A

 

 

TBA

 

v

At Summerside

 

 

 

10

DUDLEY

MAITLAND A

 

 

Tanfield

 

 

11

SEAFIELD A

 

 

MAITLAND A

 

 

v

At Blackhall

 

 

 

12

MAITLAND A

 

LEITH B

 

 

Trinity

 

13

POSTAL B

 

 

POSTAL B

 

 

v

At L R Foundry

 

 

 

14

JESSFIELD A

LEITH B

 

 

Dudley

 

 

15

.

 

 

LEITH B

 

 

v

.

 

 

 

16

.

 

 

Goldenacre

 

 

 

17

.

 

 

 

WILLOWBRAE B

 

 

v

.

 

 

 

18

.

WILLOWBRAE B

 

 

Leith

 

 

19

.

 

 

DEAN B

 

 

v

.

 

 

 

20

.

 

BLACKHALL A

 

 

Brunstane

 

21

.

 

 

SEAFIELD B

 

 

v

.

 

 

 

22

.

BLACKHALL A

 

 

Summerside

 

 

23

.

 

 

BLACKHALL A

 

 

v

.

 

 

 

24

.

 

Portobello

BLACKHALL A

 

 

25

.

 

 

JESSFIELD B

 

v

.

 

 

 

26

.

BRUNSTANE A

 

 

L R Foundry

 

 

27

.

 

 

BRUNSTANE A

 

 

v

.

 

 

 

28

.

 

BRUNSTANE A

 

 

Summerside

 

29

.

 

 

WILLOWBRAE A

 

 

v

.

 

 

 

30

.

WILLOWBRAE A

 

 

Tramways

 

 

31

.

 

 

PILRIG

 

 

v

.

 

 

 

32

.

 

 

 

 

 

 

 

33

.

 

 

 

 

QUEENSBERRY B

 

 

 

v

.

 

 

 

34

.

TBA

 

 

Pilrig

 

 

35

.

 

 

NORTHERN B

 

 

v

.

 

 

 

36

.

 

CRAIGENTINNY B

 

 

Willowbrae

 

37

.

 

 

CRAIGENTINNY B

 

 

v

.

 

 

 

38

.

CRAIGENTINNY B

 

 

Postal

 

 

39

.

 

 

BRUNSTANE B

 

 

v

.

 

 

 

40

.

 

L R Foundry

CRAIGENTINNY B

 

 

41

.

 

 

SUMMERSIDE A

 

v

.

 

 

 

42

.

TBA

 

 

Northern

 

 

43

.

 

 

WARDIE

 

 

v

.

 

 

 

44

.

 

TBA

 

 

Tanfield

 

45

.

 

 

QUEENSBERRY A

 

 

v

.

 

 

 

46

.

TBA

 

 

Maitland

 

 

47

.

 

 

TRAMWAYS

 

 

v

.

 

 

 

48

.

 

 

Goldenacre

 

 

 

49

.

 

 

 

BLACKHALL B

 

 

v

.

 

 

 

50

.

L R FOUNDRY B

 

 

Hillside

 

 

51

.

 

 

L R FOUNDRY B

 

 

v

.

 

 

 

52

.

 

CRAIGENTINNY A

 

 

Portobello

 

53

.

 

 

HILLSIDE B

 

 

v

.

 

 

 

54

.

CRAIGENTINNY A

 

 

Wardie

 

 

55

.

 

 

CRAIGENTINNY A

 

 

v

.

 

 

 

56

.

 

Dean

MAITLAND B

 

 

57

.

 

 

MAITLAND B

 

v

.

 

 

 

58

.

MAITLAND B

 

 

Blackhall

 

 

59

.

 

 

HILLSIDE A

 

 

v

.

 

 

 

60

.

 

MAITLAND B

 

 

Pilrig

 

61

.

 

 

LEITH A

 

 

v

.

 

 

 

62

.

TANFIELD B

 

 

Seafield

 

 

63

.

 

 

TANFIELD B

 

 

v

.

 

 

 

64

.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2018 BOWLS SCOTLAND DISTRICT 14 PAIRS FINAL

 

FRIDAY 8 JUNE AT 6:30PM

 

v

 

BLACKHALL A

VENUE

CRAIGENTINNY B

 

QUEENSBERRY BC

 

11

16

 

 

 

 

                                                                                                                    

YEAR

REPRESENTATIVES

RESULT

2018 (A)

George Kirk

Runners Up

Brian Lockhart

2018 (B)

Peter Brodie

Round 2

Bill Cunningham

2017 (A)

Bill Batten

Round 1

George MacDonald

2017 (B)

Willie Deas

Round 2

David Venters

2016

George Kirk Jnr

Round 2

Andrew Lomax

2015

George Kirk Jnr

Round 2

Brian Lockhart

2014

Andrew Lomax

Round 2

Jim Melles

2013

Brian Lockhart

Round 1

Grant Walker

2012

David McCulloch

Round 2

Bill Cunningham

2011

Jim McGhie

Round 2

Ian McGhie

2010

George Kirk Jnr

Round 2

Brian Lockhart

2009

George Kirk Jnr

Round 1

Brian Lockhart

2008

Jim Melles

Semi Final

Keith Melles

2007

George Kirk Jnr

Runners Up

Brian Lockhart

2006

David McCulloch

Round 1

Bill Cunningham